Tuesday, June 27, 2006

Australie vs. Italie - online ze Sydney

Tue, 8:23 am (rano po zapase)
Nakonec rozhodla sporna penalta. Ozzici jsou trochu smutny, ale moc si z toho nedelaji a dal oslavuji sve hrdiny. Rano kolem 8 am je v centru malo lidi, jako po kazdym zapase Australie. Ferry mely pres 20 minut zpozdeni, celou dobu posadka debatovala o fotbale nedaleko lodi :) O gratulacich jsem psal minule, to se nezmenilo, tak ted se uz jen ceka na prijezd hvezd.

Tue, 1:08 am (zacatek zapasu)
V centru se nakonec seslo deset tisic lidi, coz je hodne, protoze tam neni zadna velka plocha na shromazdeni. Atmosfera pohltila i nas a tak se vcelku spontanne v noci s par kamosema setkavame u nas doma, v 1 am poustime TV a sledujeme vse u vina... Fandime ozzikum. No uz ted je to pro ne ale historicky uspech.


Mon, 11:15 pm (2 hodiny pred zapasem)
Ozzici dnes nemluvi o nicem jinem, uz nekolik hodin proudi do centra tisice lidi, v podstate se slavi od ukonceni pracovni doby. Zapas se hraje v noci 1 am AEST. Sefove opet povoluji prijit do prace na 11. hodinu. Policie ma zdvojene hlidky, jsou videt i policejni kone. V centru je velkoplosna obrazovka, vsechny hospody preplneny. Atmosfera pripomina spise oslavy, vsichni si veri. Mestske autobusy stale obtizneji projizdi skrz auta fanousku. Bottle shopy maji stale otevreno (nikde jinde nez v techto specializovanych obchodech se alkohol koupit neda a vsechny normalne zaviraji do pulnoci) a hodne lidi na ulicich popiji pivo z lahvi, samozrejme zabalene v papirovem pytliku :) . --- V italske ctvrti Leichhardt (kousek od centra) jsou zavrene dve hlavni ulice, zde je take velkoplosna obrazovka, take lidi na silnicich - jen opacne vlajky a samozrejme mene lidi nez v centru.

Sunday, June 25, 2006

FIFA World Cup Germany 2006

Fotbal se nevyhnul ani Australii, i kdyz ozzici vetsinou moc na mezinarodni udalosti nereagujou a vsimaji si jen sveho americkeho fotbalu, rugby a kriketu. Kdyz se ale ukazalo, ze vyhrali jeden zapas, zacali silet a mj. pres den se tu na hodne autech vidi vlajky a oni nemluvi o nicem jinym. Utkani jsou v noci AEST, a tak sefove firem povolujou prijit den po zapasech do prace az na 11. hodinu. Po poslednim zapase tak v 6 am byly ulice plny lidi a v 9 am, kdy byva spicka, tam bylo poloprazdno. Samozrejme maji prehled jen o svem tymu, vysledky ostatnich jim moc nerikaji.

Fotbal (soccer) tu neni moc popularni, sice kazdej malej kluk kope do kulatyho mice, ale jinak "kazdej poradnej chlap hraje americky fotbal" :). A pak jak jsou izolovany, nikdo za nima nelita na pratelsky utkani, takze nemaji ani mezinarodni zkusenosti.

Postup ze skupiny zpusobil sok! Uz ted jsou nazyvany hrdiny bez ohledu jak dopadnou dale, pri poslednim zapase dokonce ukazovali prime ministra, jak v noci ve svetru fandi u televize a rano (uz v obleku) nejdriv 5 minut mluvil o zapase a pak teprve o Iraku... Prime minister dokonce nazval hrace Harryho Kewella "King Harry!"

Uz ted se planuje, jak budou mit triumfalni pochod Sydney, uz ted jsou jim zasilane dekovne dopisy, uz ted se politici se predhaneji v gratulacich, planovani oslav a oslavnych frazich. Uz se objevily nazory, ze to vyrazne zlepsi postaveni socceru v Australii, a to jak mezi mladymi chlapci, tak i mezi mladymi nadejnymi hrackami...

Sunday, June 18, 2006

Singapur

Fotogalerie: 14. Singapore

Mel jsem nedavno stopover v Singapuru, jen par hodin, tak jsem zavital do samotnyho centra mesta. Do centra jsem dorazil kolem 6 am a ve 3 pm uz byl zpet na letisti. Tady je krome fotek par rychlych postrehu.

Centrum Singapuru je supermoderni, ostatni casti kolem centra jsou pomerne utulny sidliste a cim je clovek dal od centra, tim se vyska budov zmensuje a pribyva zelenych ploch. Samozrejme hodne siroke ulice.

V sirsim centru (radius cca 5 km) je krome mrakodrapu a dlouhych nakupnich ulic jeste nekolik malych mist, kde se seskupuji jednotlive kultury (cinska, indicka, arabska ctvrt) - viz fotky. Dominantou je vzdy jedna ci vice charakteristickych budov, ale jinak tyto minictvrte pusobi hodne chudinsky. Vse je navic podrizeno vystavbe novych budov. Obecne mi nepripadaly moc udrzovany a je znat, ze to nejsou klasicka turisticka mista. Na zadnyho turistu jsem ani ja za celou dobu nenarazil.

Metro je tez dost moderni (jako asi vsechno v Singapuru), mj. ve frekventovanych stanicich maji mezi metrem a nastupistem jeste sklenenou stenu s dvouma dverma, ktere se otevrou az po prijezdu metra. Zajimavy je take system kupovani listku - automat na listky ma dotykovy display s celou mapou mesta a clovek si dotekem vybere primo cilovou stanici. Misto listku ale dostane takovou "kreditni kartu". U vstupu a vystupu z placene zony metra jsou klasicke turnikety, ale karta se jen prilozi a jde se dal. Po opusteni placenyho prostoru kartu vratite do "automatu na listky" a je vam vracena zaloha, ktera je pripoctena k cene pri kupovani. Zadny tisk listku, zadny papiry, maximalne rychly u turniketu. Metro je levny - z letiste do centra (pulhodina cesty) single ticket stoji 25 Kc (v Sydney stejna cesta na letiste stoji 200 Kc).

O prekrasnym letisti jsem jiz psal drive. Ostatni (klasicky) turisticky destinace zbyly na priste :)

Tuesday, June 06, 2006

O kafi

Vsude tu delaj vyborny kafe, na kvalitnich ingrediencich rozhodne nesetri. Hodne kavaren vlastni italove a casto je taky majitele videt primo v podniku. Oblibene je vzit si kafe s sebou v zavrenem kelimku. Druhu kavy delaji hodne, ale priprava se moc nelisi. Cena kafe je polovicni nez cena toceneho piva.

V Australii jsou povinni v kazdem baru, hospode apod. dat zakaznikovi vodu zdarma, coz je zvlast u kavy vyborny. Taktez v mnoha hospodach jsou jiz na baru dzbany vody se sklenicemi pripraveny.